You are currently viewing Żele intymne – co dają i jakie wybrać?

Żele intymne – co dają i jakie wybrać?

Używanie żeli intymnych, zwanych także poślizgowymi czy intymnymi, można polecić każdej parze, a także singlom, chcącym poprawić jakość swojego seksu czy solomiłości.

Zalety żeli intymnych

Zaletą żelu intymnego jest fakt, że uzupełnia albo zastępuje naturalną lubrykację. Ta występuje w zasadzie tylko w pochwie kobiety, o ile jest ona odpowiednio pobudzona. Nawet zresztą w tym przypadku nie zawsze – brak lubrykacji może być powodowany np. menopauzą czy zażywanymi lekami lub środkami antykoncepcyjnymi. Lubrykacja nie występuje natomiast w czasie seksu analnego czy męskiej masturbacji. Dzięki żelom intymnym każda z wymienionych czynności staje się przyjemniejsza. Obecność żelu sprawia, że odczucia są mocniejsze, bardziej podniecające i pobudzające. Tym samym większa jest przyjemność, jaką doznaje każde z partnerów. Żel intymny może też sprawić, że penetracja będzie nie tylko przyjemna, ale wręcz możliwa. Tak jest właśnie w przypadku seksu analnego albo gdy kobieta nie jest jeszcze dostatecznie pobudzona. Wprowadzenie penisa, wibratora, dildo, stymulacja masażerem łechtaczki, używanie masturbatora sztucznej pochwy, pieszczoty dłonią – w każdym przypadku żel intymny daje lepsze i bogatsze wrażenia.

Jaki żel intymny wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje żeli intymnych, które mają także różne przeznaczenie i właściwości.
Wodne żele intymne są najbardziej powszechne i uniwersalne. Ponieważ bazują na wodzie, to można ich użyć przy każdego rodzaju aktywnościach. Są jednak najmniej trwałe i niezbyt wydajne. Łatwo je zmyć z ciała, wyprać ubrudzoną nimi tkaninę, zwykle nie mają smaku ani zapachu.
Silikonowe żele intymne mają lepsze właściwości poślizgowe i wydajność. Można użyć ich mniej, by osiągnąć silniejszy efekt, niż w przypadku żeli wodnych. By je usunąć, konieczne jest użycie wody z mydłem czy innego detergentu. Mogą być jedna stosowane również w wannie czy pod prysznicem. Silikonowe żele intymne są polecane w każdym przypadku, o ile nie są łączone z silikonowymi zabawkami dla dorosłych. Wtedy bowiem powinny być użyte żele wodne.
Dodatkowo mamy jeszcze inne rodzaje żeli do określonych aktywności:

  • analne żele intymne (wodne lub silikonowe), które są bardziej gęste i wydajne od klasycznych i lepiej utrzymują się na miejscu,
  • smakowe i zapachowe żele intymne, przeznaczone do seksu oralnego – nie powinno się ich używać do penetracji,
  • żele intymne stymulujące, dające efekt chłodzenia lub rozgrzania, który dodatkowo podnieca,
  • żele intymne opóźniające, dzięki którym wytrysk następuje później niż zwykle (zawierające np. benzokainę).